Pierwowzorem ołówka był metalowy rysik, który pozostawiał subtelny jasny ślad na pergaminie. Używano go w starożytnym Rzymie do przepisywania manuskryptów. Zanim ołówek zyskał grafitowe serce i poręczną gumkę, musiało upłynąć trochę czasu. Dzisiaj nie zastanawiamy się nad jego historią, za to możemy wybierać spośród bardzo wielu wariantów, także ekologicznych.
Ołówek, który przypomina ten współczesny, narodził się w XIV wieku i miał postać pręcika wykonanego z cyny i ołowiu, który dodatkowo owijano kawałkiem skóry. Używano go do szkicowania, a rysunki poprawiano kawałkiem… chleba. Gdy w połowie XVI wieku w Anglii odkryto bogate złoża grafitu, okazało się, że jest on znacznie lepszym narzędziem piśmienniczym. Zostawiał ciemniejszy ślad lecz miał wadę - wymagał większej ochrony, gdyż łatwo kruszył się i rozpadał w rękach. Dlatego postanowiono grafitowe serce oprawiać w drewnianą obudowę. Tak narodził się ołówek, który znamy dzisiaj. I chociaż z ołowiem nie ma już nic wspólnego, ślady historii pozostały w nazwie, którą ołówek zawdzięcza swojemu ołowiowemu praprzodkowi. Podobno grafit nazywano też „czarnym ołowiem”...
Współcześnie wkłady ołówków są wykonane z mieszanki grafitu i kaolinu (glinki). Im więcej w składzie grafitu, tym ołówek jest bardziej miękki, a im więcej kaolinu, tym jest twardszy. Kierując się oznaczeniami na ołówkach, łatwo można dobrać odpowiedni dla swoich potrzeb.
- Ołówki twarde oznacza się literą Najczęściej używane są do rysunku technicznego, kreślenia konturów czy szkicowania.
- Ołówki o pośredniej twardości są najbardziej popularne i uniwersalne. Ich oznaczenia to HB i F. Łatwo je zetrzeć gumką, są odpowiednie zarówno do pisania, jak i rysowania.
- Ołówki miękkie są oznaczone literą B. Najczęściej wykorzystywane są do cieniowania i rysowania grubszych linii.
Na masową skalę ołówki zaczęto produkować w XVII wieku, a pierwsze, które miały drewniany korpus były niemalowane. Dzisiaj możemy przebierać w różnorodnych wersjach i kolorach tego popularnego narzędzia piśmienniczego. Drewniany korpus to tylko jedna z opcji. Bardziej ekologicznym wyborem są przyjazne dla środowiska, bezdrzewne ołówki grafitowe wykonane w 57% do 65% z materiałów z recyklingu, takie jak Ołówki BIC® ECOlutions Evolution Original oraz Black. Można je dostać w wersji z gumką lub bez, w kolorze zielonym (wersja Original) albo czarnym ze złotym napisem (model Black).
Oprócz klasycznych ołówków grafitowych, warto mieć pod ręką także ołówek automatyczny z wkładami o różnej grubości i twardości. Nie trzeba go temperować, jest wyjątkowo precyzyjny, idealny do dopracowywania detali. Co więcej, dzięki możliwości wymiany oraz uzupełniania wkładów ołówki automatyczne są bardzo ekonomiczne i ekologiczne. Warto szukać takich jak ołówek automatyczny BIC® ECOlutions Matic, który w 65% został wykonany z surowców z recyklingu.
Ołówki z recyklingu poleca BIC
Ołówki grafitowe BIC® ECOlutions Evolution Original
Przyjazne dla środowiska, bezdrzewne ołówki grafitowe wykonane w 50% oraz 57% z materiałów z recyklingu i opatrzone ekologicznym certyfikatem NF Envirennement. Dostępne z praktyczną gumką lub bez. Wytrzymałe i odporne na uszkodzenia, nie pozostawiają drzazg w razie złamania. Wyjątkowo bezpieczne dla dzieci. Idealne do rysowania, szkicowania czy pisania. Dopracowane w najdrobniejszych szczegółach; obecne na rynku od niemal 30 lat!
Dystrybutor: BIC Polska Sp. z o.o. Cena det. ok. 1,30 do 2 zł/szt.
Ołówek automatyczny BIC® ECOlutions Matic
Ołówek automatyczny wykonany w 65% z surowców z recyklingu. Wewnątrz korpusu zawiera 4 grafity HB o średnicy 0,7 mm, każdy o długości 90 mm. Łatwy w użyciu, precyzyjny i poręczny ̶ wystarcza na długo, nie wymaga temperówki, a umieszczona na końcu gumka umożliwia bieżące ścieranie i korygowanie rysunku. Oznaczony francuskim certyfikatem ekologicznym NF Environnement. Dla użytkowników oczekujących wysokiej jakości i rozwiązań przyjaznych dla naszej planety.
Dystrybutor: BIC Polska Sp. z o.o. Cena det. ok. 2,50 zł/szt
***
Ekologiczna strategia firmy BIC została zdefiniowana w filozofii 4 R:
- REDUCE – zmniejszenie ilości surowców wykorzystywanych do wytwarzania produktów BIC
- RECYCLED – wykorzystywanie do produkcji jak największej ilości materiałów pochodzących z recyklingu lub materiałów alternatywnych
- REFILLABILITY – zwiększenie liczby produktów nadających się do ponownego napełnienia
- RECYCLABILITY – poprawa możliwości ponownego przetwarzania produktów i opakowań
***
BIC® – światowy lider w kategorii produktów szkolno-biurowych, zapalniczek i maszynek do golenia wnosi prostotę i radość do codziennego życia. Od ponad 75 lat zapewnia wysokiej jakości produkty w przystępnej cenie, które są dostępne dla konsumentów na wyciągnięcie ręki. Na przestrzeni lat BIC® stał się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek oraz znakiem towarowym zarejestrowanym na całym świecie. Dziś produkty BIC sprzedawane są w ponad 160 krajach świata, a wśród kultowych marek znajdziemy: BIC Kids™, BIC FlexTM, BodyMark by BICTM, Cello®, Djeep, Lucky Stationery, Rocketbook, Soleil®, Tipp-Ex®, Us. TM, Wite-Out® i inne. W 2020 roku sprzedaż netto BIC wyniosła 1627,9 mln euro. Spółka jest notowana na „Euronext Paris”, wchodzi w skład indeksów SBF120 i CAC Mid 60 i jest doceniana za swoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój i edukację. Aby uzyskać więcej informacji, odwiedź about.bic.com lub śledź nas na LinkedIn, Instagramie, Twitterze, lub YouTube.